Programm

Kui kevad tuli Butšasse + Kaugel

Kui kevad tuli Butšasse

Režissöör: Mila Teshaieva, Marcus Lenz
Riik: Ukraina, Saksamaa
Aasta: 2022
Kestus: 66 min

Kiievi eeslinnade Butša, Borodjanka ja Irpini vabastamise järel saabusid sinna Berliinis resideeruv ukraina kunstnik ja fotograaf Mila Teshaieva koos operaator Marcus Lenziga, et jäädvustada Vene sõjaväe korraldatud metsikuste jälgi. Nad olid tunnistajateks, kui kohalikud elanikud väljusid varjenditest, et alles hõõguvate varemete keskel hakata taastama oma elu, tuvastada hukkunud, koristada Vene sõdurite jäetud laga. Ligi kuu aega, veebruari lõpust aprillini kestnud okupatsioon tõi endaga kaasa palju surma ja õudusi ning tekitas Butša elanikes hämmeldust, kuidas ja miks on selline asi üldse võimalik.

Filmi ei tee ainulaadseks mitte ainult ligipääs olulisse sündmuspaika, vaid klišeevaba sõja ja ka Ukraina kujutamine. See on isegi ootamatult helge või ka omamoodi kaunis lugu ukrainlaste vaprusest, mis on kogu maailma pannud sellele uskumatult tugevale rahvale niivõrd võimsalt kaasa elama. Inimeste jõud, meelekindlus ja visadus nendes traagilistes oludes on aukartustäratav ning Butša ülesehitustööd näitavad, kuidas inimese vaim võib olla tugevam kui surm või sõjaõudused. Selles kõige süngemas hetkes on lootust, omajagu huumoritki ja optimismi, et tuleb võit ja kõik saab taas üles ehitatud.

Filipp Kruusvall

Keel: ukraina, vene
Subtiitrid: eesti, inglise

 

Kaugel

Režissöör: Ruslan Fedotov
Riik: Ungari, Belgia, Portugal
Aasta: 2022
Kestus: 28 min

Ruslan Fedotov on Valgevenest Magiljovist pärit režissöör, kes pälvis 2021. aasta IDFA-l filmi eest „Kuhu me teel oleme?“ parima debüüdi auhinna ning seda sai näha ka eelmisel DocPointil. Viimasel IDFA-l võitis tema uus teos „Kaugel“ aga lühifilmi kategoorias. See on soe, suure kaastundega tehtud tundlik lugu kahest ukraina keskkooliõpilasest Alisast ja Andriist, kes on pagenud sõja eest oma kodulinnast Harkivist Ungarisse Budapesti. Need justkui üleöö täiskasvanuks saanud noored täidavad oma päevi ukraina põgenike lastele kunstitunde andes ning nende lugusid kuulates. Alisa ja Andrii valmistavad ka ise ette sõjateemalist tänavakunstiaktsiooni, mis paljastab Ungari ühiskonna vastuolulise suhtumise Ukrainas toimuvasse.

Filipp Kruusvall

Keel: ukraina, vene, inglise, ungari
Subtiitrid: eesti, inglise

  • Originaalpealkiri: When Spring Came to Bucha + Away
  • Kestvus: 94 min

Linastub:

  • Tartu Elektriteater: Neljapäev, 2.02 - 18:00
  • Kino Artis, saal 2: Reede, 3.02 - 19:00
  • Kino Artis, saal 1: Pühapäev, 5.02 - 13:30